Či ty’veľká spoločnosť prenajímajúca dedikované servery, stredne veľká firma začínajúca webhostingovú službu alebo malý obchod, ktorý si vyberá zdieľané hostiteľské miesto, webový server’s kontrolou panel je bránou do vášho online obchodu. Vďaka závratnému počtu dostupných možností ovládacieho panela môže znalosť silných a slabých stránok panelov viesť k informovaným rozhodnutiam, menším bolestiam hlavy a lepšiemu výkonu..


Čo sú dva najobľúbenejšie webové panely na dnešnom trhu? cPanel a Plesk. Aj keď oba tieto ciele dosahujú rovnaký cieľ správy funkcií webových stránok a webhostingu, tieto dva panely predstavujú jedinečné skúsenosti používateľov. Aké sú hlavné rozdiely? Je jeden vhodnejší pre neskúsených webových hostiteľov, zatiaľ čo druhý je vhodnejší pre skúsených administrátorov? Tieto otázky – a oveľa viac – sú zodpovedané v našom porovnaní.

Podiel na trhu Plesk a cPanel

Jednoducho povedané: jedná sa o dva najpoužívanejšie webové ovládacie panely na trhu do roku 2020.

cPanel je najrozšírenejší webový ovládací panel na svete. Jeho servery vytvárajú doménu každých 6 sekúnd a hostingový účet s týmto ovládacím panelom sa vytvára každých 14,5 sekundy.

Plesk vrhá druhú najširšiu sieť. Dnes ich používa viac ako 50% zo 100 najvýznamnejších svetových poskytovateľov služieb a prevádzkuje viac ako 10 miliónov webových stránok a aplikácií.

Ako porovnávame cPanel a Plesk

Pretože existujú verzie Plesk pre rôzne distribúcie Linuxu (vrátane Red Hat, Debian a Ubuntu) a rôzne verzie pre servery Windows, musíme pre toto porovnanie stanoviť základné pravidlá..

cPanel vydal 6. januára 2020 svoju najnovšiu verziu s názvom 86. Toto vydanie obsahovalo tiež aktualizácie v paneli správy servera Web Host Manager (WHM). Bol navrhnutý tak, aby pomohol používateľom účinnejšie riešiť problémy s doručovaním e-mailov a zastaviť akékoľvek problémy skôr, ako k nim dôjde.

Plesk’s najnovšou verziou (Plesk Obsidian 18.0), ktorá vyšla v októbri 2019. Od tej doby bola niekoľkokrát aktualizovaná av súčasnosti je k 10. februáru 2020 vo verzii 18.0.23..

Aby sme to vyjasnili: sme porovnanie Plesk Obsidian 18.0.23 Aktualizácia 4 s cPanel 78.

cPanel a Plesk podobnosti

Oba panely ponúkajú nasledujúcu sadu funkcií na správu webových stránok:

 • Správa systému doménových mien:
  Obnova domén, úprava DNS, presmerovanie domén, správa subdomén a registrácia nových domén.
 • Správa e-mailového systému:
  Nastavenie nových e-mailových účtov, odosielateľov e-mailov a spamových filtrov.
 • Správa FTP:
  Správca používateľského účtu, správa hesiel a kvóty systému súborov
 • Prístup k súborovému systému na webe
 • Správa používateľov / kľúčov SSH
 • Správa databázy
 • Záložné riadenie:
  Interný zálohovací program alebo prístup k zálohovacej aplikácii tretej strany
 • Prístup k protokolovému súboru a podávanie správ
 • Pluginové systémy na konfiguráciu ďalších služieb a inštaláciu aplikácií:
  WordPress, Joomla, Drupal, ZenCart atď.

Ale hoci majú veľa podobností, existujú aj dôležité rozdiely…

cPanel stále nie je kompatibilný so servermi Windows

Plesk je lepšou voľbou, ak vaše webové stránky vykonávajú kód ASP alebo .NET alebo priamo pristupujú k databázam Microsoft Access alebo MSSQL. Naraz spoločnosť cPanel ponúkla verziu pre servery Windows s názvom Enkompass. Ale od roku 2014 ho cPanel už nepodporoval.

Bezpečnostné funkcie

Oba panely ponúkajú bezpečnostné funkcie, ktoré môžu zaistiť bezpečnosť webových aplikácií vrátane viacvrstvovej autentifikácie a ochrany brány firewall webových aplikácií. Ich bezpečnostné balíky ponúkajú rôzne služby na dosiahnutie podobných cieľov.

cPanel bezpečnostné funkcie zahŕňajú:

 • adresáre chránené heslom
 • Odmietnutie adresy IP
 • SSL / TLS pre spoločnosti elektronického obchodu
 • Nastavenia kľúča GnuPG na šifrovanie
 • Správca odmietnutia adresy IP
 • SSH / shell prístup

Poskytuje tiež ochranu stránok prostredníctvom HotLink (na zastavenie zneužitia mediálnych súborov) a Leech (na zabránenie neoprávneným návštevníkom používať verejne zverejnené užívateľské meno a heslo)..

cPanel a Plesk podobnostiObrázok 1: Bezpečnostná sada cPanel

Lepšiu ochranu poskytli aj niektoré z najnovších funkcií programu cPanel vo verzii 86. Napríklad ponúka zjednodušené rozhranie ochrany osobných údajov adresára, ktoré do adresára pridá stĺpec Akcie. Táto nová funkcia vám ako správcovi systému umožní diktovať povolenia na ochranu osobných údajov pre každý podadresár. Vo verzii 86 sa vám teraz zobrazí upozornenie, keď sa má kľúč DNSSEC otočiť, aby sa znížila pravdepodobnosť útoku.

Bezpečnostné funkcie Plesk zahŕňajú:

 • Integrácia s aktívnym adresárom
 • Autentifikácia sociálnych médií
 • Prichádzajúce a odchádzajúce antispamové služby
 • Systém prevencie prieniku Fail2Ban

cPanel a Plesk podobnosti

Obrázok 2: Pleskova sekcia bezpečnosti

Najnovšia verzia Plesk tiež zaznamenala vylepšené užívateľské prostredie pri práci s certifikátmi SSL / TLS. Všetky domény, doplnkové domény a subdomény môžete automaticky zaistiť pomocou certifikátov SSl / TLS. Vďaka novému “Majte zabezpečené” , môžete ľahšie monitorovať bezpečnosť svojich webových stránok.

V katalógoch cPanel a Plesk sú tiež početné doplnky, ktoré zvyšujú bezpečnosť webu. Zrátané podčiarknuté pri porovnaní zabezpečenia: základné funkcie balíka sú rôzne, ale poskytujú veľa kvalitných bezpečnostných nástrojov.

Podúčty a užívateľské role

Ovládací panel riadi prístup používateľa veľmi odlišnými spôsobmi.

cPanel vyžaduje na získanie prístupu jediné heslo, ktoré sa vytvorí počas nastavenia účtu. Správca potom môže priradiť určité funkcie používateľom podúčtu. Funkcie sú obmedzené na používanie e-mailov, FTP a webových diskov. Nie sú k dispozícii ďalšie aspekty webových stránok, ako napríklad správca súborov, prístup k databáze a zoznamy e-mailov.

Naopak, Plesk umožňuje individuálne užívateľské účty s vlastnými prihlasovacími údajmi a úplným prístupom. Správca účtu môže otvoriť alebo skryť zdroje a služby pre užívateľské účty definovaním odberov a rolí. Tento prístup založený na roliach poskytuje flexibilitu, ktorú si mnohí používatelia cPanel želajú.

Správa účtov servera

Okrem nástrojov na správu webovej stránky ponúkajú riešenia cPanel aj Plesk správa viacerých účtov na serveri. Ich riešenia sa však veľmi líšia a označujú hlavný rozdiel.

cPanel ponúka samostatnú aplikáciu na správu ďalších účtov webových stránok na serveri: WHM. Aj keď je tento správca servera robustný, napriek tomu ide o úplne samostatný program. Predchádzajúca aktualizácia umožnila používateľom prihlásiť sa priamo do služieb cPanel a WHM prostredníctvom ich preferovanej kompatibilnej autentifikačnej služby.

cPanel a Plesk podobnosti

Obrázok 3: WHM – správcovský program servera cPanel

V Plesku sú tieto dve funkcie integrované do rovnakého rozhrania prehliadača pomocou samostatných oddielov. To umožňuje rýchlu správu servera spolu s jednotlivými webovými účtami. Na domovskej stránke panela môžu používatelia s úlohami správy servera:

 • Monitorujte využitie servera a správy o prevádzke
 • Otvorenie / zmena / pozastavenie účtov
 • Spravujte odbery
 • Konfigurovať globálne nastavenia servera
 • Nastavte server’s jazykom a kožou
 • Monitorujte domény na serveri
 • Predávajte doplnky softvéru a skripty zákazníkom

cPanel a Plesk podobnosti

Obrázok 4: Administrátorská sekcia servera Plesk

Pri takýchto odlišných prístupoch k správe servera závisí voľba používateľa. Ak chcete popri správe servera pracovať aj webmaster, Plesk je lepšou voľbou. Ak ty’d Dajte si pozor, aby tieto dve funkcie zostali oddelené, cPanel môže poskytovať rozsiahlejšie funkcie.

Mobilné aplikácie

Plesk má dve mobilné aplikácie: Správca a mobilný monitor. Správcovia môžu používať mobilný monitor na:

 • Zobraziť informácie o serveri: OS, CPU, verzia Parallels Plesk atď.
 • Zobrazenie životne dôležitých ukazovateľov servera’s zdravie: priemerné zaťaženie procesora, spotreba pamäte, využitie swapu atď.
 • Prihláste sa na odber udalostí Parallels Plesk a odhláste sa ich.

Plesk Manager je prémiová verzia aplikácie Mobile Monitor. Poskytuje správcom prístup k najdôležitejším informáciám o serveroch Parallels Plesk a kontroluje základné administratívne funkcie.

cPanel má tiež aplikáciu, ktorá je k dispozícii pre Android a iOS. Pripojí vás k vášmu hostiteľskému účtu cPanel a umožní vám spravovať súbory, útočníci, e-maily, parkované domény, subdomény a ďalšie..

Intuitívnosť rozhrania

cPanel ponúka množstvo aplikácií s cieľom poskytnúť komplexný zážitok. Pre skúsených používateľov to môže byť výhoda; môžete ľahko vybrať funkcie, ktoré sa vám páčia. Mnoho menej skúsených používateľov však zistilo, že rozhranie je preplnené. Pokiaľ ide o vzhľad a dojem, cPanel kategorizuje všetky aplikácie a nástroje do skupín (súbory, databázy, e-mail atď.). Každú skupinu je možné presunúť hore a dole po vizuálnej hierarchii pomocou drag-and-drop.

cPanel a Plesk podobnostiObrázok 5: Prístrojová doska cPanel

Plesk má racionálnejší prístup. Domovská stránka panela je čistá a závisí od doplnkov aplikácií pri pripájaní funkčných dier. Základný program môže byť menej komplexný, ale pre začiatočníkov môže byť menej mätúci. Je dôležité si uvedomiť, že Plesk ponúka zákazníkom prispôsobené voľby v závislosti od operačného systému servera, takže rozhranie, ktoré sa zobrazí pre jedného používateľa, sa môže líšiť od iného zákazníka, ktorý si kúpil inú verziu..

Všeobecný štýl Pleska’s rozhranie možno opísať ako sekcia-založená organizácia. Hlavné kategórie, napríklad informácie o systéme a doméne, sú uvedené vľavo a vybratá kategória’s Možnosti sa zobrazujú vo väčšom pravom okne.

cPanel a Plesk podobnostiObrázok 6: Ovládací panel Plesk

Klastrovanie viacerých serverov

Plesk nepodporuje klastrovanie viacerých serverov. Na správu serverových klastrov potrebujete doplnok s názvom Plesk Automation.

cPanel poskytuje klastrovacie riešenia pre viac serverov od vydania WHM verzie 11.44. Pomocou kľúčov vzdialeného prístupu môžu používatelia získať prístup na hlavný server a jeden alebo viac ďalších serverov. Užívateľ môže vykonať zmeny v hlavnom serveri a tieto zmeny sa odfiltrujú na ďalšie prepojené servery v klastri. Alebo môže užívateľ prejsť na konkrétny server v klastri a vykonať tam zmeny.

Časová os pre podporu HTTP / 2

V snahe zlepšiť výkon webových stránok vyvinula pracovná skupina pre internetové inžinierstvo protokol HTTP / 2. Toto vylepšenie protokolu HTTP má v úmysle skrátiť časy načítania stránky, zmierniť preťaženie spojenia TCP a zastaviť niekoľko pokročilých taktík hackovania..

Plesk teraz podporuje HTTP / 2. Od roku 2016 zaviedla webový server IIS 10, ktorý obsahuje funkcie, ako sú subdomény zástupných znakov, podpora HTTP / 2 a nové sady šifry..

Najnovšia verzia cPanel poskytuje súbory na vytváranie súborov HTTP / 2, čo vývojárom umožňuje pracovať ako prispôsobená konfigurácia. Keďže ide o prispôsobenie, problémy nebudú vyriešené ani podporované. cPanel tiež hovorí, že nemá v úmysle podporovať HTTP / 2 v tomto aktuálnom vydaní (prostredníctvom aktualizácie alebo inak) a ešte stále je potrebné urobiť niečo pre jeho podporu v budúcnosti..

Plány a ceny

Zatiaľ čo zdieľaní hostitelia zabudujú náklady na ovládací panel do svojich cien, predajcovia, ktorí chcú ponúkať hostingové služby, a majitelia dedikovaných serverov musia kúpiť licencie pre Plesk alebo cPanel. A ako rastie vaše podnikanie, aj vaša potreba serverov, vďaka ktorej sú ovládacie panely dôležitým faktorom.

porovnanie cien jabĺk-jabĺk Plesk a cPanel je ťažké, pretože konečné náklady závisia od zakúpených doplnkov. Pokiaľ však ide o základné plány pre neobmedzené domény, uvádzame mesačné sadzby:

PleskcPanel
Virtuálny server$ 22$ 15
Dedikovaný server$ 40$ 45

Je potrebné zvážiť niektoré ďalšie cenové faktory:

 • Plesk ponúka obmedzené doménové balíčky za pouhých 5 dolárov mesačne.
 • Plesk ponúka zľavy, ak podpíšete ročnú zmluvu v porovnaní s mesiacom na mesiac.
 • cPanel ponúka zľavy, ak si zákazníci kúpia a viacročná licencia.

Zhrnutie: Výber medzi Pleskom a cPanelom

Dúfame, že tieto body diferenciácie vám pomôžu vybrať ten správny ovládací panel pre potreby vašej webovej správy. Oba produkty ponúkajú bezplatné ukážky na svojich webových stránkach, takže ich nezabudnite skontrolovať a zistiť, či uprednostňujete.

Diabol je v detailoch. Aj keď oba panely vykonávajú podobné funkcie, ich rozdiely sú dosť veľké na to, aby poskytovali výrazne odlišné používateľské prostredie. Niektoré kritériá – napríklad použitie serverov Windows – môžu uľahčiť rozhodovanie. Ďalšie body – napríklad návrh rozhrania – závisia od osobných preferencií.

Posledné vydanie, ktoré je potrebné zvážiť: Prepínanie servera medzi dvoma panelmi sa neodporúča. Plesk ponúka odinštalačné skripty; cPanel však nie. Vyžaduje sa preformátovanie servera a preinštalovanie operačného systému, ak ho chcete odstrániť. Údaje Plesk navyše nemožno exportovať a importovať do cPanel alebo naopak. To sťažuje migráciu údajov z jedného panela na druhý alebo z jedného hostiteľa na druhého.

Takže od začiatku si vyberajte múdro, navštívte náš blog, kde nájdete ďalšie rady týkajúce sa webhostingu a veľa šťastia so správou webhostingu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me