Čo potrebujete vedieť o tom, ako fungujú doménové mená

Väčšina z nás už má predstavu o tom, čo je to doménové meno – je súčasťou adresy webových stránok. Ale ktorá časť presne? A čo je dôležitejšie, ako to magicky prekladá na správnu IP adresu a pomáha prehliadaču načítať webovú stránku? Odpovedáme na všetky tieto otázky v tomto článku o tom, ako fungujú názvy domén.


Čo je to doménové meno?

Názov domény v najjednoduchšom zmysle je zvyčajne identita webovej stránky na World WideWeb. Nachádza sa tiež ako súčasť profesionálnych e-mailových adries po "@" symbol. Tento názov sa obvykle skladá iba z písmen, ale môže obsahovať aj číslice a spojovníky “1and1.com” alebo “Euro-space.net”.

Účelom názvu domény je zvýšiť čitateľnosť a ľahkosť zapamätateľnosti adries IP konkrétneho subjektu online (napríklad webových stránok). Takže ich môžete ľahšie identifikovať medzi miliardami subjektov sídliacimi na internete.

Pomáha tiež vytvoriť profesionálnu identitu spoločnosti počas e-mailovej komunikácie. Systém, ktorý to umožňuje, sa nazýva DNS (Domain Name System).

Čo potrebujete vedieť o tom, ako fungujú doménové mená

IP adresa pozostáva zo série alebo postupnosti číslic oddelených bodkami. V obrovskom priestore internetu nie je možné, aby si niekto zapamätal tieto jedinečné sekvencie čísiel, aby získal prístup k svojim obľúbeným webovým stránkam.

Preto namiesto toho používame názvy domén, ktoré sú vo všeobecnosti kompaktné a ľahko vysloviteľné.

Výsledkom je, že je pre nás ľahšie zaviazať ich k pamäti alebo ich vyhľadať v globálnych vyhľadávacích nástrojoch.

Aký je rozdiel medzi doménovým menom a webovou stránkou?

Aj keď je bežné používať pojmy “názvy domén” a “webové stránky” zameniteľne nie sú v skutočnosti to isté.

Názov domény funguje ako identita webovej stránky. Predstavuje jedinečné umiestnenie webovej stránky a pomáha vám ju ľahko identifikovať v rozsiahlom internetovom vesmíre. Webová stránka je teda ako dom a jej doménové meno je ako jej oficiálna adresa.

Po zakúpení a registrácii názvu domény budete vlastniť iba adresu, nie samotný dom. Stále budete potrebovať webhostingovú službu. Mnoho služieb hosťovania domén sú registrátormi doménových mien (kde môžete registrovať názvy domén) a webhostingovými službami, takže môžete získať obidve služby u jedného poskytovateľa..

Aký je rozdiel medzi názvom domény a adresou URL?

Toto je ďalší bežný zmätok medzi masami. Názov domény, ktorý je identitou tejto webovej stránky, je tiež súčasťou jej adresy URL. URL alebo Uniform Resource Locator môže obsahovať ďalšie časti spolu s názvom domény, pretože vždy odkazuje na konkrétnu webovú stránku.

Názov domény sa vzťahuje na celú webovú stránku, takže to tak nie je’Nepotrebujem žiadne ďalšie komponenty. Pripojením určitých slimákov a podadresárov k spoločnej základni tvorenej názvom domény môžeme dosiahnuť konkrétnu webovú stránku.

Celá táto adresa spolu predstavuje adresu URL danej webovej stránky.

Odkiaľ pochádzajú doménové mená?

Názvy domén v podstate pochádzajú od spoločnosti ICANN alebo od spoločnosti Internet Corporation pre pridelené mená a čísla. Je to organizácia, ktorá dohliada na proces prideľovania názvov domén IP adresám. Presnejšie povedané, spája každý názov domény s príslušnou adresou IP.

To zaisťuje, že všetky jedinečné názvy domén na celom svete sú správne koordinované, aby samotný internet mohol bez problémov fungovať. Robí tak od svojho založenia v roku 1998.

Ich príspevok nakoniec udržuje stabilné prostredie pre DNS (viac v nasledujúcom bode) a umožňuje hladkú prevádzku celej webovej infraštruktúry..

Čo je to DNS?

DNS je skratka pre Domain Name System. Toto je kúzelník, ktorý premieňa zložité adresy IP na jednoduché názvy domén.

Ako hovorí Cloudflare, DNS je internet’s telefónny zoznam, ktorý vedie záznam, ktorý názov domény sa týka ktorej IP adresy.

Takto váš internetový prehliadač dostane informácie zakaždým, keď do panela s adresou zadáte webovú adresu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o správe DNS použiteľnej pre webhosting, prečítajte si tento článok o serveri DNS pre webhosting a tento článok o nástrojoch DNS.

Ako funguje DNS?

DNS je skratka pre Domain Name System. Toto je kúzelník, ktorý premieňa zložité adresy IP na jednoduché názvy domén. Ako hovorí Cloudflare, DNS je internet’s telefónny zoznam, ktorý vedie záznam, ktorý názov domény sa týka ktorej IP adresy.

Takto váš internetový prehliadač dostane informácie zakaždým, keď do panela s adresou zadáte webovú adresu. Preto je nevyhnutnou súčasťou webhostingu.

Ako získať svoje doménové meno?

Ak chcete získať názov domény podľa vášho výberu, možno sa budete musieť spoľahnúť na registrátora názvu domény. Tento registrátor bude následne komunikovať s ICANN, ktorý’je to zodpovedné za priradenie názvu domény vašej IP adrese.

Tento proces bude zahŕňať zaplatenie malého registračného poplatku. Registrované meno bude vo vašej vláde jeden rok. Po uplynutí tohto časového obdobia budete musieť obnoviť svoje doménové meno.

Najzaujímavejšia časť o tom, ako funguje názov domény, je to, že celý tento proces zložitých krokov sa vykonáva v mihnutia oka. V nanosekunde medzi sebou prehliadač, operačný systém a nameserveri komunikujú, aby vám priniesli správnu webovú stránku alebo nasmerovali vašu e-mailovú správu k správnemu príjemcovi..

Ak hľadáte nové doménové meno, môžete pomocou nástroja Whois Lookup spoločnosti HostAdvice zistiť, či je požadované doménové meno k dispozícii alebo je už zadané..

Nabudúce navštívite svoj obľúbený web, don’Nezabudnite sa diviť neuveriteľnej technológii, ktorú máme to šťastie, aby sme mohli využívať každý deň.

Tu sú najlepšie služby webhostingu

Tu sú najlepšie služby webhostingu

Vyvolávacia cena:
$ 4,50


Spoľahlivosť
9.0


stanovenie ceny
8.8


Užívatelsky prívetivý
8.7


podpora
8.9


Vlastnosti
8.7

Prečítajte si recenzie

Navštívte DreamHost

Tu sú najlepšie služby webhostingu

Vyvolávacia cena:
$ 3,92


Spoľahlivosť
9.3


stanovenie ceny
9.0


Užívatelsky prívetivý
9.3


podpora
9.3


Vlastnosti
9.3

Prečítajte si recenzie

Navštívte A2 Hosting

Tu sú najlepšie služby webhostingu

Vyvolávacia cena:
$ 2,95


Spoľahlivosť
9.7


stanovenie ceny
9.5


Užívatelsky prívetivý
9.7


podpora
9.7


Vlastnosti
9.6

Prečítajte si recenzie

Navštívte FastComet

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me